Mazda, Denso ve Toyota, Elektrikli Araçlar için Ortak Teknoloji Geliştirme Anlaşmasını İmzaladı
Mazda3

Mazda, Denso ve Toyota, Elektrikli Araçlar için Ortak Teknoloji Geliştirme Anlaşmasını İmzaladı

Ekim 09, 2017
1574 kez görüntülendi
seats

Mazda Motor Corporation (Mazda), Denso Corporation (Denso), ve Toyota Motor Corporation (Toyota), elektrikli araçlar için temel yapısal teknolojilerin ortaklaşa geliştirilmesi için bir anlaşma imzaladılar.  Ayrıca bu üç şirket, ortak teknolojik geliştirme projelerinin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak için üç şirketten seçilmiş mühendislerden oluşan yeni bir şirket kurmaya da karar verdiler.  

Dünyadaki ülkeler ve bölgeler, sera gazlarının azaltılmasına yardımcı olmak için gitgide daha sıkı politikalar benimserken, belirli bir oranda elektrikli araç satışını şart koşan yeni düzenlemeler ortaya çıkmaya başlıyor. Şirketlerimizin sürdürülebilir büyümelerini sağlarken bu çevre yasalarına uymak çok çeşitli güç aktarma organları ve teknolojilerin geliştirilmesini gerektiriyor. Bu süreçte, elektrikli araçları (EA) yakıt hücreli araçlarla birlikte kilit bir teknoloji alanı olarak görüyoruz. 

EA’ların piyasalarda henüz yaygın bir şekilde kabul görmemiş olmaları yüzünden, tüm pazarları ve araç segmentlerini kapsamak için gereken zaman ve büyük yatırımlar, dünyanın her yerinden gelen çok çeşitli araç taleplerine yanıt vermeye çalışan otomobil üreticileri için bir baskı unsuru.  

Mazda, Denso ve Toyota, piyasa yönelimlerine esnek ve hızlı tepki verebilmek adına çok çeşitli araç segmentlerini ve türlerini kapsayan EA’lar için temel yapısal teknolojileri birlikte geliştirmeye karar verdiler. Bu anlaşma mini araçlardan binek araçlara, SUV’lara ve kamyonetlere kadar çeşitli modelleri kapsıyor. Mazda’nın ürün planlaması ve geliştirme alanındaki bilgisayar modelleme tabanlı becerileri, Denso’nun elektronik teknolojileri ve Toyota’nın Yeni Global Mimari platformu (TNGA) da dahil olmak üzere her bir şirketin güçlü yönlerini birleştirerek geliştirme sürecini yenilemeyi amaçlıyor.  

Yeni şirket aşağıdakileri yapacak: 

1)      EA’ların optimum performans ve fonksiyonlarını tanımlayan özelliklerinin (ortak mimari*) hem münferit parçalar hem de tüm araç yönüyle araştırılması

2)      Madde 1’de elde edilen özelliklerle gerçekleştirilen parça montajı ve araç performansının doğrulanması

3)      Her bir otomobil sınıflandırması için en uygun konseptin, Madde 1 ve Madde 2’ye ulaşarak gerçekleştirilen her bir parça ve her araç tipi bakımından incelenmesi

Mazda ve Toyota bu ortak teknoloji geliştirme projesi ile, eşit miktarda geliştirme kaynağı tahsis ederek, etkin geliştirme süreçleri sağlayarak ve mevcut üretim tesislerinden faydalanarak, her bir markanın benzersiz kimliğini bünyesinde barındıran çekici EA’ların yaratılmalarını sağlamak ve EA’ların metalaştırılmalarını önlemek için kaynaklarını temel araç değerleri üzerinde yoğunlaştırmayı amaçlıyorlar. 

Şirketler ayrıca, diğer otomobil üreticilerinin ve tedarikçilerin katılımına açık bir iş yapısı oluşturmayı da hedefliyorlar. 

*Ortak mimari, gereksinimleri yapısal bileşenler arasında dağıtarak gerekli ürün performansını gerçekleştiren temel ürün tasarımı konseptidir.  Ortak bir mimari konsepti altında, her bir bileşenin temel yapısı müşterekleştirilebilir, böylece araç sınıf ve güç farklılıkları aşılır. Bileşen özellikleri düzenlenerek aynı süreçle çeşitli ürünler geliştirilebilir ve üretilebilir.

Yeni Şirketin Ana Hatları

İsim

EV C.A. Spirit Co., Ltd.

Lokasyon

Midland Square 37F, Meieki 4-7-1, Nakamura, Nagoya

Sermaye

10 milyon yen (Ortaklık = Toyota: %90, Mazda: %5, Denso: %5)

Yöneticiler

Başkan: Shigeki Terashi

Müdür: Kiyotaka Ise

Müdür: Toshiyuki Mizushima

Denetçi: Tatsuro Ueda

Çalışanlar

İşyerinde: yaklaşık 40

Websitesi

//www.ev-cas.co.jp (Ekim ortasında yayında olacak)

İletişim adresi

info@ev-cas.co.jp (1 Ekim itibariyle)

En çok izlenenler makaleler

Mazda'dan toplamda 4.500 TL değerinde destek

Ekim 13, 2016 | 1904815 kez görüntülendi

Mazda, Mazda3 ve CX-3 modellerinde uyguladığı kamp...

Mazda3'te SKYACTIV-D 1.5L dizel motor ve otomatik şanzıman keyfi

Ağustos 17, 2016 | 830836 kez görüntülendi

Mazda'nın Türkiye'de en çok satılan modeli Mazda3...

Mazda’dan takas indirimi ve kasko desteği

Nisan 26, 2016 | 261427 kez görüntülendi

Mazda Mayıs ayı sonuna kadar geçerli olacak kampan...

Mazda'dan bahar kampanyası

Nisan 12, 2018 | 111207 kez görüntülendi

Mazda Türkiye, sizleri Mazda dünyası ve Mazda otom...