Mazda3

Mazda Motorsporları, Mazda Team Joest'i duyurdu

Eylül 11, 2017
1342 kez görüntülendi
seats

Mazda Motorsports, Daytona Prototype International (DPI) çerçevesindeki Kuzey Amerika IMSA WeatherTech SportsCar Şampiyonası’nda Mazda Prototype yarış ekibi olacak Mazda Team Joest'in oluşturulduğunu duyurdu. Ekip Ocak ayında Daytona'daki 2018 Rolex 24'te yarış başlangıcını yapacak.

Joest Racing, Le Mans 24 Saat'te 16 zaferin yanı sıra, Daytona Rolex 24 gibi prestijli Kuzey Amerika yarışlarında bir çok birincilik, Sebring 12 Saat'te 10 birincilik ve Petit Le Mans’da 6 şampiyonluk ile tarihin en başarılı dayanıklılık spor otomobil yarış takımlarından biridir. Joest, asıl başarısını 1999’dan programın sonlandırıldığı 2016’ya kadar Audi’nin fabrika ekibi olarak elde etti. Bundan önce, Joest Racing, Porsche ile birçok Le Mans zaferine sahipti ve Alman DTM'deki Opel'in fabrika ekibiydi.  Şirket 1978'de zamanın fabrika Porsche sürücüsü Reinhold Joest tarafından kuruldu.

Mazda'nın yarış mirası, Le Mans'ı kazanan tek Asyalı üretici olmanın yanı sıra Daytona'da Rolex 24'de 22 birinciliği, Sebring 12 Saat'te 13 birinciliği ve 11 sezon şampiyonluğunu içeriyor. IMSA istatistiklerine göre Mazda, 155 zafer ile Kuzey Amerika profesyonel spor otomobili yarışlarında en başarılı üçüncü üreticidir.

Mazda Kuzey Amerika Operasyonları (MNAO) Başkanı ve CEO'su, aynı zamanda  Mazda Motor Corporation (MMC) Genel Müdürü olan Masahiro Moro “Mazda ilk olarak 1964'te yarış pistine girdiğinden beri, her yarışımızda zaferler ve şampiyonluklar için uğraştığımızı gösteren ‘Never Stop Challenging’ (Meydan Okumaktan Asla Vazgeçme) ruhu ile çalışıyoruz.” dedi. “Mazda Team Joest’in oluşturulması bize, prototip yarışlarında kanıtlanmış başarıları olan ve Mazda’yı tekrar podyumun en üst basamağına taşıyacak bir ekiple ortak olmak adına eşsiz bir fırsat sağlıyor. Joest ailesine Mazda’ya hoş geldiniz diyor, birlikte Mazda’nın yarış başarılarına yenilerini ekleyeceğimize inanıyorum.”

Joest Racing’in genel müdürü Ralf Jüttner “Mazda ile olan bu yeni fırsattan dolayı gurur duyuyoruz ve heyecanlıyız.” dedi. “Mazda’nın motor sporlarında köklü bir geleneği var. Mazda özellikle Amerika’da, yarış meraklıları için devasa bir platform yarattı. Bu bizim için sadece hep zevk aldığımız Amerikan yarışlarına geri dönüş değil, aynı zamanda bizi her zaman sıcak bir şekilde kucaklayan Japon hayranlarımızın çoğunluğu için de harika bir haber.”

Mazda Kuzey Amerika Operasyonları yöneticisi John Doonan, bu yeni eşleşmeyi “hayatta bir defa karşılaşılabilecek bir fırsat” olarak tanımlıyor.

Doonan “Bu, Mazda Motorspors tarihinde, markamızın en üst düzey spor otomobil programını, şu ana kadarki en iyi spor otomobil ekibiyle beraber ayarladığımız önemli bir an. “Reinhold Joest’in, Ralf Jüttner’in ve tüm Joest Racing organizasyonunun başarıları, kolayca erişilebilecek şeyler değil. Mazda’yı zafer kulvarına taşımak ve önümüzdeki yıllarda Mazda ve Joest Racing mirasına daha çok katkıda bulunacak şampiyonluk kupaları için gayret göstermek adına birlikte çalışmaktan dolayı çok heyecanlıyız.”

Tüm öncelik 2018 sezonuna verildiğinden bu sezon Mazda’nın güncel Prototype ekibi kalan üç IMSA yarışında yer almayacak.

Doonan “Uzun süredir ortağımız olan SpeedSource Race Engineering ekibine ve sahibi Sylvain Tremblay’e teşekkür etmek istiyoruz.” dedi. “20 yılı aşkın süredir sporun her kademesinde organizasyonlarıyla güzel işler başardık. Mazda sistemimizde gelişen ekipler için mükemmel bir örnek: temel klüp yarışlarından seviyeden GT’de Rolex 24 Saat yarışına ve Prototype programına kadar. Yaptığımız spordaki arkadaşlıklar gerçek ve bunun değişeceğini kesinlikle düşünmüyoruz.”

Mazda Team Joest, önümüzdeki sezon hazırlıklarında Mazda RT24-P’yi test etmeye başlayacak. Yaklaşık 600 beygir gücü üreten, Advanced Engine Research (AER) tarafından geliştirilmiş, turboşarjlı dört silindirli sıralı Mazda MZ-2.0T motoru ve Mazda tasarımcıları ile birlikte geliştirilen üretimden esinlenmiş şasi değişmeyecek.

Mazda RT24-P'nin yaratılmasında büyük bir rol oynayan ve Kanada'nın Ontario eyaletindeki Markham'da bulunan Multimagic Motorsports, test ve simülasyon konularında Joest ile yakın işbirliği içinde olacak. Dört güncel Mazda Prototype sürücüsü test ve geliştirmeye katılacak, ancak 2018 sürücüleri henüz kesinleşmedi.

Merkezi Almanya'daki Wald-Michelbach'ta bulunan Joest Racing, Atlanta bölgesindeki yarış ekibi için bir Kuzey Amerika karargahı kuracak. 

En çok izlenenler makaleler

Mazda'dan toplamda 4.500 TL değerinde destek

Ekim 13, 2016 | 1904392 kez görüntülendi

Mazda, Mazda3 ve CX-3 modellerinde uyguladığı kamp...

Mazda3'te SKYACTIV-D 1.5L dizel motor ve otomatik şanzıman keyfi

Ağustos 17, 2016 | 829440 kez görüntülendi

Mazda'nın Türkiye'de en çok satılan modeli Mazda3...

Mazda’dan takas indirimi ve kasko desteği

Nisan 26, 2016 | 261030 kez görüntülendi

Mazda Mayıs ayı sonuna kadar geçerli olacak kampan...

Mazda'dan bahar kampanyası

Nisan 12, 2018 | 103950 kez görüntülendi

Mazda Türkiye, sizleri Mazda dünyası ve Mazda otom...