Mazda3

Mazda ve Toyota, ABD'deki yeni otomobil üretim tesisi için Alabama'yı seçti

Ocak 12, 2018
592 kez görüntülendi
seats

Mazda ve Toyota, Alabama Valisi Kay Ivey ve Huntsville Belediye Başkanı Tommy Battle’ın da katıldığı törenle, Alabama'daki Huntsville'i yeni ortak girişim tesisi olarak seçtiklerini duyurdu.  Toplantıda Mazda’yı Mazda Motor Corporation Başkanı ve Genel Müdürü Masamichi Kogai, Toyota’yı ise Toyota Motor Corporation Başkanı Akio Toyoda temsil etti. 

Yıllık 300.000 araç üretme kapasitesine sahip olacak yeni fabrikadaki iki eşit hatta Mazda'nın Kuzey Amerika pazarına yeni tanıtacağı crossover modeli ile Toyota Corolla üretilecek. 

Bu ortak girişim, Mazda ve Toyota'nın eşit katkılarıyla yapmayı planladığı 1.6 milyar dolarlık bir yatırımı temsil ediyor. Yeni tesisin konumu Huntsville'de, Toyota’nın Alabama’daki fabrikasından yaklaşık 22 kilometre uzakta bulunuyor. 2021’de üretime geçmesi planlanan tesisin 4.000 kişiye istihdam yaratması bekleniyor. 

Vali Ivey, "Mazda ile Toyota arasındaki ortaklık, Alabama'da yenilikçi otomotiv üretimini genişletecek" dedi. "Yeni üretim tesisi için Huntsville'i seçmeleri, eyaletimizdeki yetenekli işgücünün kanıtıdır. Bu ortaklığın Alabama'yı teknolojinin ön planda olduğu bu dinamik küresel endüstride ön plana koymasından dolayı gurur duyuyoruz" dedi. 

Huntsville Belediye Başkanı Tommy Battle "Bu duyuru ile dünyamız bir gecede değişti" dedi. "Dünyanın en yenilikçi otomobil üreticilerinden Mazda ve Toyota, Huntsville ve Alabama için onlarca yıllık iş imkânı sağlayacak olan bir miras projesi yarattı. Alabama'yı ulusumuza güç katacak yeni nesil otomobil üreten bir endüstri lideri olarak üste taşıyor." 

Mazda için tesis, şirketin ABD’deki operasyonlarının ikinci yüzyılının, ABD'deki satışlarının ise ikinci yarım asrının başlangıcını işaretleyecek önemli bir yılda açılacak. Mazda, ABD pazarına olan bağlılığını artırırken ülkedeki üretime ve satışlara odaklanacak. 

Kogai "Mazda, insanlara ilham vermek, topluma katkıda bulunmak ve dünyanın güzelliğini korumak için net bir vizyona sahip otomobiller üretiyor. Bu otomobilleri Alabama'da üreterek tesisimizin zamanla çalışanlarımızın ve yerel toplumun kalbinde özel bir yer edinmesini bekliyoruz. Bu tesisi, bu topluluğun canlı bir parçası yaparak Alabama ve Huntsville halkıyla birlikte çalışmayı, öğrenmeyi ve büyümeyi umuyoruz" dedi. 

Toyota’nın ABD’deki on birinci üretim tesisi olacak bu fabrika, Ocak 2017'de ilan edildiği üzere şirketin ABD'de önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyar dolarlık yatırımına devam eden taahhüdünü de temsil ediyor. 

Toyota "Mazda ile yeni bir araç montaj fabrikası kurmak için yaptığımız yatırım, Kuzey Amerika pazarı için Alabama'da motor üretirken elde ettiğimiz başarının üzerine inşa ediliyor" dedi. "2021’den itibaren, Toyota ve Mazda'nın deneyimlerinin yanı sıra Alabama’nın mükemmel iş gücünü bir araya getirerek son derece rekabetçi bir tesis kuracağımıza eminim. Toyota ve Mazda için yeni bir memleket olan Alabama eyaletindeki Huntsville’de “şehrin en iyi şirketi” olmayı taahhüt ediyoruz." 

Alabama Eyaleti, Toyota'nın 1,400 kişi istihdam ettiği Huntsville'deki motor fabrikasının da dahil olduğu güçlü otomotiv üretimi ile, ülkenin beşinci büyük otomobil ve hafif kamyon üreticisidir. Eyaletteki otomobil üreticilerinin yanı sıra 150'den fazla Tier 1 ve 2 otomotiv tedarikçisi ile Alabama'da yaklaşık 57.000 kişi otomotiv sektöründe çalışmaktadır. 

Önümüzdeki aylarda, antitröst ajansları tarafından onay ve izin alındıktan sonra, yeni ortak girişim kurulacak ve 2021'de üretim başlangıcıyla birlikte saha hazırlıkları başlayacak.

En çok izlenenler makaleler

Mazda'dan toplamda 4.500 TL değerinde destek

Ekim 13, 2016 | 1903578 kez görüntülendi

Mazda, Mazda3 ve CX-3 modellerinde uyguladığı kamp...

Mazda3'te SKYACTIV-D 1.5L dizel motor ve otomatik şanzıman keyfi

Ağustos 17, 2016 | 827463 kez görüntülendi

Mazda'nın Türkiye'de en çok satılan modeli Mazda3...

Mazda’dan takas indirimi ve kasko desteği

Nisan 26, 2016 | 260216 kez görüntülendi

Mazda Mayıs ayı sonuna kadar geçerli olacak kampan...

Mazda’dan iki ayrı kampanya

Ekim 28, 2014 | 83622 kez görüntülendi

Bazı meslek grupları için özel indirimler Mazda...