Mazda3

Mazda ve Toyota İş ve Sermaye Birliğine Giriyor

Ağustos 10, 2017
1745 kez görüntülendi
seats

Toyota Motor Corporation ve Mazda Motor Corporation 4 Ağustos’ta uzun süreli ortaklıklarını daha da güçlendirmek amacıyla bir iş ve sermaye ittifakı kurmak için bir anlaşma imzaladılar.

Bahse konu anlaşma, iki şirket arasında iki yıldır süren işbirliği görüşmelerinin olumlu sonuçlarının bir kanıtı ve ortaklığı daha sürdürülebilir bir şekilde güçlendirmek ve hızlandırmak yolunda bir kilometre taşı anlamına geliyor.

İki şirket aşağıdaki noktalarda anlaşmaya vardı:

1) ABD'de araç üreten ortak bir girişim kurmak,

2) Elektrikli araçlar için ortak teknolojiler geliştirmek,

3) Otomobil bağlantı teknolojilerini ortaklaşa geliştirmek,

4) İleri güvenlik teknolojileri üzerinde işbirliği yapmak ve

5) Tamamlayıcı ürünleri geliştirmek

Toyota ve Mazda bunlara ek olarak, uzun vadeli işbirliğini ilerletmek ve güçlendirmek amacıyla, her iki şirket için de bağımsızlık ve eşitliği koruyan bir sermaye ittifakı oluşturmaya karar verdi. İki şirket, sermaye birleşmesinde, Toyota’nın Mazda tarafından yeni çıkarılacak olan hisseleri üçüncü bir taraf tahsisi yoluyla satın alacağını, Mazda'nın da Toyota tarafından elden çıkarılacak hisse senetlerinden Mazda hisselerine eş değerde olacak miktarını satın alacağını kabul etti. Her iki şirket tarafından karşılıklı olarak edinilen payların değeri eşdeğer olacak.

Sözleşmeyi imzalayan Toyota Başkanı Akio Toyoda şunları söyledi: "Mazda ile ortaklığımızın en büyük meyvesi, otomobilleri gerçekten seven yeni bir ortak bulmuş olmamız. Ayrıca, Toyota'nın Mazda tarafından geçilmesi konusundaki farkındalığımızı arttırarak rekabetçi ruhumuzun kabarmasına yol açtı. Bu, otomobillere karşı tutkulu olan iki şirketin  her zamankinden daha iyi otomobiller üretmek için birlikte çalışacağı bir ortaklıktır. Ayrıca, otomobillerin sadece birer eşya olarak görülmesine asla izin vermeme arzusunun gerçekleşmesidir. "

Mazda'yı temsil eden Başkan ve CEO Masamichi Kogai ise "Bu ittifakın, birbirini teşvik eden iki rekabetçi ruhun bir araya gelmesiyle otomobil endüstrisini canlandıracak ve daha fazla otomobil tutkunu  yaratacak olması beni çok memnun ediyor. Amacımız inovasyon yoluyla yetenekleri ve liderleri teşvik etmektir."

Otomobil endüstrisi, yeni araçlara yönelik daha katı çevre ve güvenlik düzenlemeleri ile diğer sanayi dallarından rakiplerin girişlerinin yanı sıra hareketle ilgili işletmelerin çeşitlendirilmesi de dahil olmak üzere büyük zorluklarla karşı karşıya. Toyota ve Mazda, endüstrinin geleceğini göz önünde bulundurarak teknolojileri daha da geliştirmek ve iş temellerini sağlamlaştırmak için güçlü oldukları noktalardan yararlanmanın yanı sıra, ortaklıklarıyla işbirliğini derinleştirerek sürdürülebilir büyümeyi hedeflemeyi ve gitgide zorlaşan koşullarla yüzleşerek üstesinden gelmeyi hedefliyor.

13 Mayıs 2015'te Toyota ve Mazda, her iki şirketin kaynaklarını, birbirlerinin ürünlerini ve teknolojilerini daha etkileyici otomobiller üretmek için karşılıklı olarak fayda sağlayacak şekilde kullanmak üzere sürekli bir ortaklık kurmak için bir anlaşma imzaladı. O zamandan beri her iki şirket de, uzun vadede eşit ve olumlu bir ilişki kurma ilkesine dayanacak şekilde keşfedilecek çeşitli alanları tartıştı.

Orta ve uzun vadede iki şirket, tarafların özerklik ve eşitliklerine saygı gösteren olumlu bir ilişki kuracak ve üzerinde anlaşmaya varılan ortak projelerle başarıya ulaşacaktır. Gelecekteki otomobiller için yeni değerler yaratmak amacıyla, uzun vadeli ortak olarak ikili işbirliğini hızlandırarak geliştirecek ve müşterilerin beklentilerini aşarak sürdürülebilir bir toplumun geliştirilmesine katkıda bulunacaklardır.

İş ortaklığı anlaşmasının ayrıntıları

1) ABD'de araç üreten bir ortak girişim oluşturulması

Yeni ittifakın bir parçası olarak Toyota ve Mazda, eşit yatırım miktarlarıyla ABD'de bir ortak girişim tesisi kurmak için çalışmalara başlamaya karar verdi. Fabrikanın yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 300.000 adet olacaktı. İlgili devlet kurumları tarafından onay ve yetkilendirme bekleyen şirketler, yeni tesisin 2021'de faaliyete geçmesi için ayrıntılı planları incelemeye başlayacak. Tesis yaklaşık 1.6 milyar ABD doları tutarında bir yatırım olacak ve yaklaşık 4.000 kişiye iş olanağı sağlayacak. Toyota ve Mazda ürün ve teknoloji alanlarında şimdiye kadar yaptıkları işbirliğine ek olarak, bu yeni işbirliğiyle üretimdeki rekabet gücünü artırmayı düşünüyor.

Mazda yeni tesiste Kuzey Amerika pazarına yeni tanıtacağı crossover modelleri, Toyota ise Kuzey Amerika pazarı için Corolla üretmeyi planlıyor.

ABD'de araç üreten Mazda, Kuzey Amerika'da daha da büyüyecek bir üretim yapısı kurmayı hedefliyor. Bu faaliyetler, bölge ve modele bağlı olarak Mazda’nın, müşterilerinin ihtiyaçlarına daha çabuk cevap vermesini sağlayacak.

Toyota, giderek büyüyen Kuzey Amerika pazarına daha iyi cevap verebilmek için ABD'deki üretim kapasitesini daha da artırarak bölgede daha etkin bir yönetim sürdürmek durumunda. Toyota, halen yapım aşamasında olan Meksika Guanajuato'daki yeni tesisinde Corolla yerine Tacoma üretmeyi planlıyor. Toyota'nın bu yatırım ve istihdam planında yeni gelişmelerin önemli bir etkisi olmayacak.

2) Elektrikli araçlar için ortak teknolojiler geliştirilmesi

Toyota ve Mazda, dünya çapında elektrikli taşıtlar için artan talep ve beklentiler doğrultusunda,  rekabetçi elektrikli taşıtların temel yapısı için teknolojilerin ortak geliştirilmesini birlikte keşfedecek, uzmanlıklarını serbestçe ve aktif bir biçimde harekete geçirip değiş tokuş edecek. Bu teknolojiler, şirketlerin çeşitli ülkelerdeki yönetmeliklere ve pazar eğilimlerine hızlıca cevap vermelerine olanak tanıyacak. İşbirliği ile ilgili ayrıntılar, ileride şirketlerin birlikte çalışmasıyla belirlenecek.

3) Ortak teknolojinin birlikte geliştirilmesi ve ileri güvenlik teknolojileri üzerinde işbirliği yapılması

Toyota ve Mazda, araç içi bilgi teknolojilerinin artan kullanımı ve bağlantılı teknolojilere olan artan talep için hazırlanan yerleşik multimedya bilgi-eğlence sistemi teknolojilerinin ortak geliştirilmesi için birlikte çalışacaklar. Buna ek olarak, Toyota kazalara sıfıra indirme amacı doğrultusunda “araçtan araca” (V2V) ve “araçtan altyapıya” (V2I) teknolojilerinde Mazda ile birlikte çalışacak.  

4) Tamamlayıcı ürünlerin genişletilmesi

Hali hazırda Mazda, Kuzey Amerika için Toyota'ya kompakt bir sedan tedarik ediyor. Buna ek olarak, Toyota, Japonya için Mazda'ya kompakt bir ticari araç tedarik edecek. Bunun ötesinde şirketler, diğer tamamlayıcı ürünlerin üretilmesi için küresel düzeyde çalışma fırsatlarını araştıracak.

Sermaye ittifakının ayrıntıları

Anlaşmaya göre şirketler, karşılıklı olarak aşağıda belirtildiği şekilde hisse alarak iş ve sermaye ittifakının sinerjisini en üst düzeye çıkarmayı ve sürdürülebilir işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor.

Toyota, Mazda tarafından üçüncü bir tahsisat yoluyla yeni çıkan 31.928.500 adet hisse senedini satın alacak (sermaye artırımından sonra hisse bazında % 5.05 olan toplam hisse oranı 50 milyar Yen).

Mazda, Toyota tarafından uygulanacak bir üçüncü parti tahsisi ile hazine bonosunun elden çıkarılması yoluyla Mazda hisselerine (çıkarılmış hisse bazında hisse oranı % 0,25) eşdeğer olan Toyota hissesi satın alacak.

İki şirket, sermaye artırımını üçüncü taraf tahsisatı yoluyla yapıp hazine stokunu da üçüncü taraf tahsisiyle elden çıkarmayı planlıyor. Amerika'da araç üretmek üzere müşterek yönetime tabi teşebbüsün kurulmasına ilişkin sermaye harcamaları kısmen finanse edilecek.

Her iki şirket de, iş ittifakının gelişimine paralel olarak sermaye ittifaklarını daha da güçlendirmeyi değerlendirecek.

Program

1) Sözleşme imzalama tarihi: 4 Ağustos 2017, Cuma

2) Tahmini hisse edinimi tarihi (ödeme bitiş tarihi): 2 Ekim 2017 Pazartesi

En çok izlenenler makaleler

Mazda'dan toplamda 4.500 TL değerinde destek

Ekim 13, 2016 | 1903796 kez görüntülendi

Mazda, Mazda3 ve CX-3 modellerinde uyguladığı kamp...

Mazda3'te SKYACTIV-D 1.5L dizel motor ve otomatik şanzıman keyfi

Ağustos 17, 2016 | 827975 kez görüntülendi

Mazda'nın Türkiye'de en çok satılan modeli Mazda3...

Mazda’dan takas indirimi ve kasko desteği

Nisan 26, 2016 | 260392 kez görüntülendi

Mazda Mayıs ayı sonuna kadar geçerli olacak kampan...

Mazda’dan iki ayrı kampanya

Ekim 28, 2014 | 83865 kez görüntülendi

Bazı meslek grupları için özel indirimler Mazda...