Mazda3

Mazda3'te SKYACTIV-D 1.5L dizel motor ve otomatik şanzıman keyfi

Ağustos 17, 2016
833447 kez görüntülendi
seats

Mazda'nın Türkiye'de en çok satılan modeli Mazda3, motor seçenekleri arasına 1.5L hacmindeki SKYACTIV-D dizel motoru ekledi. 14,8:1 gibi oldukça düşük bir sıkıştırma oranına sahip Euro VI emisyon seviyesinde ve 105PS gücündeki 1.5L dizel motor, 6 ileri manuel ve otomatik şanzıman seçeneklerine sahip.       

Mazda3'ün segmentinde rekabetçi avantajını büyük ölçüde arttırmasını sağlayan 1.5L dizel motorda, değişken türbin geometrisine sahip turboşarj bulunuyor. Motor ayrıca, iki yeni teknolojik özelliği sayesinde daha konforlu ve daha verimli bir performans sunuyor.  

Motor gürültüsü ve titreşiminin belirgin biçimde azaltılmasını sağlayan Doğal Ses Yumuşatıcı ile Mazda3 dizel, konforlu bir yolculuk sunuyor. Pistonu bağlantı çubuğuna sabitleyen pin içinde dinamik bir pistondan oluşan bu teknoloji, düşük hızlarda araç içinde duyulan titreşim ve motor vuruntu gürültüsünde önemli ölçüde iyileşme sağlayarak özellikle şehir içi sürüşlerde sessizliği ve konforu arttırıyor.  

Motorun hali hazırdaki yüksek yanma verimliliği, piston tepesinde yeni uygulanan basamaklı yapı sayesinde arttırıldı. Basamaklı piston tepesi ile silindir içindeki ısı kayıpları büyük ölçüde önlenerek yanma verimliliği arttırılıyor ve yakıt tüketimi önemli oranda iyileştiriliyor.  

Bu yeni teknolojiler sayesinde SKYACTIV-D 1.5L dizel motorun ortalama yakıt tüketimi manuel vitesli araçlarda 3,8 l/100 km, otomatik vitesli araçlarda ise 4,4 l/100 km seviyesinde gerçekleşiyor. CO2 salınım değerleri ise manuel viteste 99 g/km, otomatik viteste ise 114 g/km.   

Yeni SKYACTIV-D 1.5L dizel motora sahip Mazda 3’te, Mazda’nın gelişmiş ve yenilikçi i-ACTIVSENSE sürücü destek güvenlik teknolojileri de yer alıyor. Bunlara Ön Engel Uyarısı (FOW), Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS), Arka Araç İzleme Sistemi (RVM), Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDW), Uzun Far Kontrol Sistemi (HBC) ve Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi (MRCC) sistemi gibi sistemler de dahil.

Mazda3'ün geniş iç mekanında yer alan sofistike ve sürücü odaklı kokpit, 7 inçlik geniş renkli dokunmatik ekranı ile MZD Connect, HIM kumandası ve Aktif Sürüş Ekranı sayesinde C segmentinin eb gelişmi özelliklerine sahip. 2016 model yılı ile birlikte yolcu koltuğu yükseklik ayarı ve geri görüş kamerasının çeşitli donanım seviyelerinde standart olarak sunulduğu Mazda3'te ayrıca opsiyonel siyah ve beyaz deri döşeme seçenekleri de mevcut. 

En çok izlenenler makaleler

Mazda'dan toplamda 4.500 TL değerinde destek

Ekim 13, 2016 | 1905949 kez görüntülendi

Mazda, Mazda3 ve CX-3 modellerinde uyguladığı kamp...

Mazda3'te SKYACTIV-D 1.5L dizel motor ve otomatik şanzıman keyfi

Ağustos 17, 2016 | 833447 kez görüntülendi

Mazda'nın Türkiye'de en çok satılan modeli Mazda3...

Mazda’dan takas indirimi ve kasko desteği

Nisan 26, 2016 | 262396 kez görüntülendi

Mazda Mayıs ayı sonuna kadar geçerli olacak kampan...

Mazda'dan bahar kampanyası

Nisan 12, 2018 | 113463 kez görüntülendi

Mazda Türkiye, sizleri Mazda dünyası ve Mazda otom...