Mazda3

Mazda RX-Vision konsepti otomotiv tasarım ödülünü kazandı

Haziran 13, 2016
2923 kez görüntülendi
seats

Mazda RX-VISION, konsept otomobil kategorisinde 2016 Yılın En İyi Tasarım Ödülünü kazandı. Otomobil tasarımının gelişimine yaptığı katkılardan ötürü Mazda’nın göz alıcı spor otomobil prototipi ve tabii ki firmanın tasarımcıları bir diğer anlamlı ödüle daha layık görülmüş oldu. Mazda’nın Avrupa tasarım müdürü Kevin Rice, Torino Motor Show Parco Valentino’da ödülü kabul etti. 

Geçen sonbaharda gerçekleştirilen 2015 Otomotiv Markaları Yarışması'nda Yılın En İyi Takımı da dahil olmak üzere üç ödüle layık görülen global tasarım ekibinin bir üyesi olan Rice yeni ödülle ilgili şunları söyledi, ”Tabii ki Mazda olarak sadece tasarımda değil fakat araçlarımızı görüntüleriyle eş değer kılan teknoloji alanında da yaptığımız çalışmaların karşılığını almak oldukça memnun edici. RX-VISION’ı sergilediğimiz her yerde insanların tepkisi, ne kadar mükemmel bir görüntüye sahip olduğu oldu. Bu harika tepkiler kendi beklentilerimizin bile ötesinde.”

RX-VISION, Alpine Vision Concept, BMW 3.0 CSL Hommage, Pininfarina H2 Speed Concept ve Porsche Mission E Concept gibi oldukça zorlu rakiplerin önünde ödüle uzandı. Mazda RX-VISION ile 2015 Tokyo Motor Show’da Kasım ayında gerçekleşen dünya prömiyerinden kısa bir zaman sonra Ocak ayında Paris’te gerçekleştirilen 31. Uluslararası Otomotiv Festivali'nde Yılın En Güzel Otomobili ödülüne layık görülmüştü.

Mazda’nın önden motorlu, arkadan itişli spor otomobilleri mirasına selam duran RX-VISION’ın biçimli hatları, firmanın takdir edilen ve saf performansın somut örneği olan KODO – Hareketin Ruhu tasarım felsefesinden ilham aldı. Araç yere yakın tasarımını ise, motor kapağının altında saklanan yeni nesil SKYACTIV-R rotary motora borçlu. Mazda, bu alışılagelmedik teknolojiyle pazarda başarı elde etmiş ve bundan asla vazgeçmeyen tek araç üreticisidir. 

2016 Otomobil Tasarım Ödülleri'nde üretim araçları ve marka tasarım diliyle birlikte toplam üç kategoride ödül verildi. Dört kıtanın seçkin otomotiv dergilerinden editörler ve temsilcilerden oluşan 11 kişilik jüri, geçtiğimiz yıl boyunca piyasaya sürülen otomobiller arasından kazananları seçti. İlki 1984 yılında verilen Otomobil Tasarım Ödülleri, Auto & Design tarafından organize ediliyor. Dergi, 19 yıllık suskunluğun ardından bu yıl yarışmayı yeniden canlandırdı.

En çok izlenenler makaleler

Mazda'dan toplamda 4.500 TL değerinde destek

Ekim 13, 2016 | 1906038 kez görüntülendi

Mazda, Mazda3 ve CX-3 modellerinde uyguladığı kamp...

Mazda3'te SKYACTIV-D 1.5L dizel motor ve otomatik şanzıman keyfi

Ağustos 17, 2016 | 833685 kez görüntülendi

Mazda'nın Türkiye'de en çok satılan modeli Mazda3...

Mazda’dan takas indirimi ve kasko desteği

Nisan 26, 2016 | 262558 kez görüntülendi

Mazda Mayıs ayı sonuna kadar geçerli olacak kampan...

Mazda'dan bahar kampanyası

Nisan 12, 2018 | 113673 kez görüntülendi

Mazda Türkiye, sizleri Mazda dünyası ve Mazda otom...