“mazda cx-5 2015” mazda cx-5 “mazda cx-5 yan” mazda cx-5 i-activsense güvenlik özellikleri “mazda cx-5 kırmızı”

Geliştirilmiş güvenlik performansıyla korumamız altındasınız

 

 

360 derece i-ACTIVSENSE teknolojimizi geliştirerek Mazda CX-5’in güvenlik performansını artırdık. Bu sayede, CX-5 hala dünyanın en güvenli otomobillerinden biri. Adaptif LED ön farlar gece görüşünü tıpkı gündüz kadar kolaylaştırarak aracınızı rahat ve güvenli bir şekilde sürmenizi sağlamak için otomatik olarak ayarlanır.

 

Sürücü Dikkati Uyarısı (DAA) sürüş şeklinizi izleyerek ve yorulduğunuzu algıladığında mola vermenizi önererek güvenli sürüşe katkıda bulunur. Üstelik Mazda CX-5 şimdi arkadan çarpma durumlarını önlemek ya da hasarı azaltmak için geri viteste sürüş sırasında Arka Akıllı Fren Desteği (SCBS) özelliğini içeriyor.144-155 g/km¹

CO2 emisyonları

5,5-6,6 l/100 km

Ortalama Yakıt Tüketimi

Adaptif LED Ön Farlar (ALH) Gece sürüşlerinde de gündüz görünürlüğünü yaşayın

adaptif ön far sistemi

Parlamasız Uzun Far: Dört yatay LED bloku otomatik olarak açılıp kapatılabilir.

Adaptif LED ön farlar, farın yönünü, yüksekliğini ve menzilini otomatik olarak kontrol ederek görünürlüğü artırır ve gece sürüşünü kolaylaştırır. Sistem önde bir araç algıladığında, diğer sürücülerin gözünü kamaştırmamak için uzun far LED'lerinden birini kapatır ve diğer LED'ler yolu aydınlatmayı sürdürür.

 

Kısa farda LED ışıklar daha geniş bir alanı aydınlatarak viraj almayı ve kavşaklardaki yayaların görülmesini kolaylaştırır.

Sistem, otobanlarda uzun mesafeli görünürlüğü artırmak için ön farları yükseltir.

Sürücü Dikkat Uyarısı (DAA) Sürücünün yorulması durumunda mola verilmesini önerir

DAA, 20 dakika boyunca 65 km/s veya daha yüksek hızda sürüş yaptıktan sonra, sürüş davranışınızı öğrenir.

CX-5, yorgunluğa bağlı olarak sürüş şeklinizde oluşan değişiklikleri algılayacak biçimde tasarlanan Sürücü Dikkati Uyarısı (DAA) sistemini içerir.

 

Sürüş davranışınızı sürekli olarak izler ve yorulduğunuzda hemen göz hizanızda görüntülenerek mola vermenizi öneren bir uyarı simgesi gösterir. Daha da ileri bir güvenlik önlemi olarak bir de uyarı sesi duyulur.

Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS) Sorun yaratacak çarpmaları önler

“Akıllı Şehir İçi Fren Desteği” mazda cx-5 SCBS “mazda cx-5 2015”

Arka tamponda tüm engelleri algılayan bir ultrasonik dalga sensörü bulunur.

Güvende kalmanızı sağlamak ve düşük hızda oluşan çarpma riskini azaltmak için tasarlanan sistem, öndeki araçla aranızdaki mesafeyi ve mesafenin kapanma hızını izleyerek yaklaşık 30 km/s ve daha düşük hızlarda olası bir çarpma durumu söz konusu olduğunda otomatik olarak fren yapar. Bu özellik, radar sensörlerinden yararlanarak yaklaşık 8 km/s ve daha düşük hızlarda geri viteste giderken çarpma darbesini azaltmaya veya çarpmanın tamamen önlenmesine yardımcı olur.

Arka Trafik Uyarısı (RCTA) .

“Arka Trafik Uyarısı” mazda cx-5 RCTA “mazda cx-5 2015”

Arka tamponda bulunan ultrasonik dalga sensörü, Mazda CX 5'inizi geri vitese aldığınızda etkinleşerek arka tarafta herhangi bir engel algılandığında sizi uyarır.

Mazda CX-5'inizi geri vitese aldığınızda etkinleşen sistem, örneğin bir park alanından geri viteste çıkarken aracın arkasına yaklaşan tüm araçlara ilişkin uyarı verir. Sesli uyarı ve kapı aynasında yanıp sönen sinyal, güvenli olmayan bir mesafede bulunan engelleri size bildirir. Otomobilinizin arkasındaki alan boşalınca alarm durur ve otomobilinizi güvenle geri sürmenize olanak verir.

Kör Nokta İzleme Sistemi (BSM) .

“Kör Nokta İzleme Sistemi” mazda cx-5 BSM “mazda cx-5 2015”

Mazda CX-5'in radar tabanlı sistemi, kör noktanıza bir araç girdiğinde uyarı verir.

Uygun şekilde ayarlanmış aynalar bile, sürücünün yandaki araçları her zaman tam olarak görmesini sağlayamayabilir. Mazda CX-5'in radar tabanlı sistemi, kör noktanıza bir araç girdiğinde uyarı verir. Şerit değiştireceğinize ilişkin sinyal verdiğinizde veya sürüş sırasında bir araç arkadan 45 metreye kadar yaklaştığında, sistem sizi sesli bir uyarı alarmıyla ve kapı aynalarındaki sinyal lambalarını yakıp söndürerek uyarır. Otomobilinizin arkasındaki alan boşalınca alarm durur ve güvenle şerit değiştirmenize olanak verir.

Özellikler Yüzeyin altındaki detayları keşfedin

Gösterilen araçlar Türkiye'de bulunan modellerle aynı donanım özelliklerini taşımayabilir. Renkler ve bazı dış ve/veya iç parçalar ekran üzerinde gerçeğinden farklı görünebilir. ¹Mazda CX-5 2.0 160PS benzinli ve 2.2 175PS dizel (4WD 6 ileri otomatik vites)