WLTP

WLTP - Yeni otomobillerin gerçek yaşamda nasıl performans göstereceğini test eder

 

WLTP, Dünya Genelinde Uyumlu Hafif Taşıtlar Test Prosedürü anlamına gelir ve yerini aldığı, güncelliğini yitirmiş Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü'ne (NEDC) göre otomobilleri çok daha çeşitli sürüş koşullarına tabi tutar. 


Eylül 2017'de tanıtılan WLTP'nin zorlu testleri yeni binek otomobillerin yakıt ekonomisi, CO2 emisyonu ve kirletici seviyelerini ölçmek üzere sıkı şekilde denetlenerek laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Elektrikli ve plug-in hibrit araçların enerji tüketimi de ölçülecektir.


Yeni testler, tüketicilere en yeni araçların günlük sürüş koşullarında nasıl performans göstereceği hakkında daha gerçekçi bir görünüm sunar.  


Mazda'nın güncellenmiş SKYACTIV motorları elbette en son Euro 6d düzenlemelerini karşılar. Gelecekte ise temiz, verimli aktarım sistemlerine ve sürüş keyfine sahip otomobillerde zorlu emisyon sınırlarını karşılayan yeni teknolojiler barındıracaktır.


Bu testleri bu kadar farklı kılan nedir?

Bugüne kadar, AB içerisinde tüm yeni otomobiller satışa sunulmadan önce Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü (NEDC) kullanılarak test ediliyordu. Ancak bu test 1980'li yıllarda kullanıma geçmişti ve o zamandan beri otomobillerde daha ileri teknolojilerin kullanılmasının yanı sıra, yol koşulları ve sürüş alışkanlıkları da değişti. Önceki test, gerçek sürüş davranışı yerine teoriye dayanıyordu.

 

Günümüzde otomobiller, önceki testte dikkate alınmayan ancak emisyon ve ekonomiyi etkileyen dört çeker sürüş ve klima gibi seçenekler sunuyor. Bu sebeple laboratuvar performansı ve otomobillerin gerçek dünyada nasıl performans gösterdiği arasında fark oluştu.

 

Yeni WLTP testleri önemli bir adım niteliğindedir. Ortam sıcaklığı, lastik basıncı ve yol direnci gibi konularda yeni esaslarla gerçek sürüş koşullarını daha iyi canlandıracak şekilde tasarlandı. WLTP testi (30 dakika) aynı zamanda NEDC testinden (20 dakika) %50 daha uzun sürüyor, iki katı mesafe kullanıyor, azami ve ortalama test hızlarını da artırıyor. 

WLTP - Sürücü ve otomobil sahipleri için faydaları

Yeni bir otomobilin yakıt ekonomisi ve emisyonu hakkında daha doğru bir görünümle daha iyi bilgi sahibi olursunuz. Böylece satın alma kararınızı verebilmek için gerçekçi test sonuçlarını karşılaştırabilirsiniz. Testler dünya genelinde tüm otomobiller için standart hale gelirken verilere her yerde güvenebilirsiniz.

 

WLTP yeni araçların test edilme biçimini değiştirir ancak Mazda'nın direksiyonuna geçtiğinizde verdiği hissi değiştirmez. Tıpkı at ve binicisi arasında olduğu gibi otomobil ve sürücü arasındaki özel bağ her zaman tüm Mazda otomobillerinin merkezinde olmaya devam edecektir. Güncellenmiş SKYACTIV motorlarımız en son Euro 6d düzenlemelerini karşılayacak ve gelecekte temiz, verimli aktarım sistemlerine ve sürüş keyfine sahip otomobillerde zorlu emisyon sınırlarını karşılayan yeni teknolojiler barındıracak.

WLTP test ve değişiklikleri aşamalı olarak gerçekleşecektir

WLTP, yeni modeller için 1 Eylül 2017 tarihinde yeni Euro 6c ve 6d standartlarının bir parçası olarak yürürlüğe girdi. 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren yeni tescil edilen tüm araçlar için geçerli olacak.

 

Ocak 2019 itibariyle satıştaki tüm yeni otomobillerin sadece WLTP değerleri gösterilecek.  
WLTP HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Yakıt ekonomisi ve CO2 değerleri sürüş şeklimi doğru olarak yansıtacak mı?

Tüm laboratuvar testlerinde olduğu gibi, laboratuvar ve gerçek sürüş değerleri arasında farklılıklar bulunacaktır. WLTP değerleri ise önceki teste göre gerçek koşullara çok daha yakın olacaktır.

Otomobilin donanımının yakıt ekonomisinde nasıl fark yarattığını anlamak kolaylaşacak mı?

Evet. WLTP ile sürücü ve otomobil sahipleri; farklı jant ve lastiklerin, alarmların, park sensörlerinin, elektrikli koltukların ve diğer donanımın yakıt tüketimini nasıl etkilediğini görebilecek. Önceki NEDC testinde her otomobilin temel modeli kullanılıyordu.  

Teknoloji

Ödün vermeyen performans

Daha fazla bilgi

Bizimle İletişime Geçin

İhtiyacınız olan her türlü destek

Daha fazla bilgi